Çarşamba, 22 Ocak 2020
UYKU GÜNLÜĞÜ
Dr. Hamdullah AYDIN
Anasayfa arrow UYKU NEDİR?

Ana Menü
Anasayfa
Klinik Uygulamalar
Araştırmalar ve Çalışmalar
Uyku ve Uyku Bozuklukları
Siteiçi Arama
Sık Karşılaşılan Sorunlar
Uyku Kayıtları
Sanatta Uyku
Kitap Tanıtımı
UYKU NEDİR?
Uyku

Canlıların, günün bir bölümünü uykuda geçirdiği bilinmektedir. Gece-gündüz ayırımına göre güneşin batmasıyla başlayıp doğması ile tamamlanan saatler uykuda geçmektedir. Bir günlük programa dayalı bu düzenleme, sirkadien ritm adıyla bilinmekte, beyinde, suprakiazmatik çekirdekte üretilen melatonin hormonu aracılığıyla yürütülmektedir.

Uyku nedir?

Uyku, kendi içinde beş dönemden oluşmaktadır. Bu dönemlerin sınırları, uyku çalışmalarıyla çizilebilmektedir. Her dönem, kendi içinde ve kendine özgü bir yapılanma sergilemekte, insanda, biyolojik ve psikolojik anlamda işleyişi de büyük ölçüde tanımlanmış durumdadır.

Uykunun başlangıç dönemlerinde daha fazla derin uyku bulunmakta, bu sırada da daha çok fiziksel düzenlemeler yapılmaktadır. Bu nedenle, derin uyku dönemi, anabolik dönem olarak da isimlendirilmektedir. Anabolik dönemde büyüme hormonu salgılanmakta, özellikle çocukların gelişiminde önemli rol oynamaktadır.

Sabaha doğru olan saatlerde ise, rüya dönemlerinin daha fazla yer aldığı dikkati çekmektedir. Bu dönemde yapılan işlemlerin beynin gelişimine katkısı olduğu bilinmektedir.


Top!