Çarşamba, 22 Ocak 2020
UYKU GÜNLÜĞÜ
Dr. Hamdullah AYDIN
Anasayfa arrow SSS arrow Uyku Sorunu

Ana Menü
Anasayfa
Klinik Uygulamalar
Araştırmalar ve Çalışmalar
Uyku ve Uyku Bozuklukları
Siteiçi Arama
Sık Karşılaşılan Sorunlar
Uyku Kayıtları
Sanatta Uyku
Kitap Tanıtımı
Uyku Sorunu
SoruHorlama ve uykuda solunum durması...
CevapHorlama, son derece yaygın bir sorun olduğu için neredeyse olağan bir durum gibi kabul edilmektedir.

Horlayan insanlarda, uykuda solunum düzensizliği ve solunum durması şeklinde sorunlar (uyku apnesi) sık görülmektedir.
Horlayan insanlarla gece aynı ortamda kalanlar, bu insanlarda uykuda solunum durmalarının olduğunu (tanıklı apne) ifade etmektedirler.
Uykuda solunum bozuklukları, insan sağlığını ağır şekilde bozabilen, öldürücü olabilen ve yeterince tanınmayan tablolardır. Uyku çalışmasıyla tanı konmakta ve tedavi planlanmaktadır.

SoruSabahları uyanma güçlüğü ve sabah dinlenmemiş olarak uyanma...
Cevap1. Bu sorun, çoğu zaman uyku sırasında, bir nedene bağlı olarak ya da nedensiz bir şekilde uyanan, bir süre uyanık kalan insanlar tanımlanmaktadır.
Bir grup hasta ise, yeterince uyumuş oldukları halde sabah uyanma güçlüğü ya da dinlenmiş olarak uyanamamadan yakınmaktadır.
İki grup hastanın durumu da, uyku çalışmasıyla aydınlığa kavuşturulabilecektir. Özelikle birinci grupta yer alanlardan nedensiz bir şekilde uyananların uyku yapısı, uyanma sırasında oluşan fiziksel değişimlerin incelenmesi gereklidir.

2.Yeteri süre uyuduğu halde dinlenemeden uyananların ise uyku yapılarındaki değişmeler bu sırada oluşan uyarılmışlıkla ilgili değişmelerin (özellikle kalp ve solunum sistemlerindeki) değerlendirilerek tedavi planlanması uygun olacaktır.

SoruUykusuzluk
CevapUykusuzluk, toplumda % 5 oranında görülen ciddi bir bozukluktur. Genellikle hastalıklar ya da sorunlarla ilişkilendirildiği için de tek başına bir tablo olabileceği düşünülmemektedir. Bu nedenle uygun incelemeler yapılmaksızın tedavi başlanmaktadır.

Uykusuzluk, hastalıklara eşlik eden bir belirti olduğu gibi hastalıkların habercisi ya da hastalıklardan sonra kalan artık bir sorun da olabilmektedir. Uykusuzluk sorunu olanlarda daha fazla hastalık tabloları gelişebileceği için değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Uygun olmayan tedaviler, başlangıçta sorunu çözüyormuş gibi olsa da zaman içinde tabloyu daha karmaşık bir hale getirmektedir.

SoruUyku düzeni bozukluğu
CevapGünün ve gecenin farklı saatlerinde uyuyan insanlarda zaman içinde uyku düzeni bozukluğu gelişebilmektedir.

Özellikle vardiya sistemlerinde çalışanlarda kolaylıkla gelişen bu tablolarda, çalışma saatleri gece olan gruptakiler gündüz saatlerinde uyuyamamaktadırlar. Bu insanlarda, zaman içinde fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar kolayca gelişebilmektedir.

Sağlıklı insanlar da uyku düzeni bozulduğunda kolaylıkla fiziksel ve psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedir.

Aileler, ergenlik dönemindeki çocuklarında sabaha doğru yatarak geç saatlere kadar uyuduklarından yakınmaktadır.

Bu tablolarda uyku hijyenine yönelik düzenlemeler kolaylıkla sorunu çözebilmektedir.

SoruUyku Hijyeni
CevapDüzenli uyku için yapılması gereken ana noktalar, uyku hijyeni başlığı altında yoplanmaktadır.

SoruUykuya dalma sorunu
CevapUykuya dalma sorunu, genellikle psikolojik alandaki çözümsüzlüklerle ilişkili gibi görünse de restless legs sendromu (huzursuz bacaklar sendromu) gibi tablolarla da ilişkili olabilmektedir.

Gündelik yaşamın yoğunluğu nedeniyle uykuya dalma sırasında başlayan canlılık, uykuya dalmayı güçleştirmektedir.

Huzursuz bacaklar sendromu ise istirahat durumunda ortaya çıkan, genellikle baldırlarda hissedilen bir huzursuzluk hissidir. Genellikle, tam rahatlayıp istirahat edileceğinde ortaya çıktığı için psikolojik kaynaklı olduğu kabul edilen bu tablo, son yıllarda, farklı bir hastalık tablosu olduğu ve tedavi edilebilen bir hastalık olduğu anlaşılmıştır.


Top!