Çarşamba, 22 Ocak 2020
UYKU GÜNLÜĞÜ
Dr. Hamdullah AYDIN
Anasayfa arrow Gallery arrow Uyku KAYITLARI

Ana Menü
Anasayfa
Klinik Uygulamalar
Araştırmalar ve Çalışmalar
Uyku ve Uyku Bozuklukları
Siteiçi Arama
Sık Karşılaşılan Sorunlar
Uyku Kayıtları
Sanatta Uyku
Kitap Tanıtımı
Uyku KAYITLARI
< Önceki ( Sayfa 1 Toplam: 2 ) Sonraki >
EKG Ritm Bozukluğu - 2

EKG Ritm Bozukluğu - 2

EKG ritm bozukluğu

EKG ritm bozukluğu

Uyku sırasında kalp atışının 5,5 saniye durduğu görülmektedir.

Kalp atımında uzun durma

Uyanıklık durumunda düşük voltaj hızlı frekanslı EEG aktivitesi ve tonik kas aktivitesi hakimdir. Gözler kapalı iken gevşemiş uyanıklık durumunda alfa ritmi görülür. Hızlı göz hareketleri de (REMs) görülebilir

Uyanıklık Kaydı

Dönem 1 uykusu, uyanıklıktan uykuya geçiş dönemidir. Alfa dalgaları azalmış, düşük amplitüdlü karışık frekanslı dalgalar ön plana çıkar. EOG’de yavaş göz hareketleri (SEM) görülebilir. 1. dönemin sonuna doğru 2. dönemde de görülen verteks keskin dalgaları gözlenebilir.

Uykunun 1. dönemi

Dönem 2 uykusunda EEG biraz daha yavaşlamış EMG tonusu da düşmüştür. Bu dönemde retiküler talamik çekirdeklerde kaynaklanan talamokortikal blokaj yapan ve uykunun derinleşmesini sağlayan hızlı EEG aktiviteleri olan uyku iğcikleri (12-14 cps) ve bifazik yüksek amplitüdlü yavaş EEG dalgaları olan K komleksleri görülür. Göz hareketleri kaybolmuştur. EMG tonusu biraz daha azalmıştır.

Uykunun 2. dönemi

Dönem 3 uykusu yüksek amplitüdlü yavaş (0.5-4.0 Hz) senkronize EEG aktivitesi ile karakterizedir. Bu EEG aktivitesine “delta” ya da “yavaş dalga uyku” aktivitesi olarak ta bilinir. Delta dalgaları 30 saniyelik (ya da 60 saniyelik) bir epoğun % 20 ila 50’sini kaplar. EOG kanallarında da EEG aktivitesi izlenebilir. EMG biraz daha azalmıştır.

Uykunun 3. dönemi

Dönem 4 uykusunda delta dalgaları bir epoğun % 50’sinden fazlasını kaplar. Dönem 3 ve 4 uykusu beraber “derin uyku”, “delta uykusu” ya da “yavaş dalga uyku” olarak da bilinir.

Uykunun 4. dönemi

REM uykusu, dönem 1 uykusundaki gibi düşük amplitüdlü karışık frekanslı desenkronize EEG aktivitesi ile karakterizedir. Dönemin belirgin özelliği fazik göz hareketlerinin ortaya çıkmasıdır. Solunum ve göz kasları dışındaki iskelet kaslarında atoni belirgindir.

REM dönemi


Top!